Artykuł Gazeta Częstochowska 1.12.2018
Magdalena Kmiecik – „NIE! PODLEGŁA”
25 listopada 2018 w Miejskiej Galerii Sztuki Magdalena Kmiecik zaprezentowała performans „ Nie! Podległa” poruszający problem przemocy wobec kobiety w rodzinie – tej mało dostrzegalnej formy, jaką jest przemoc psychiczna.
Termin, który wybrała autorka na prezentację nie jest przypadkowy: 25 listopada został bowiem uznany w 1999 roku przez ONZ Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet.
Nie po raz pierwszy podejmuję temat trudny. Poprzez sztukę performansu próbuję odnieść się do problemów współczesnego społeczeństwa, świata. Agresja, arogancja, przemoc i terroryzm – to zjawiska, o których słyszymy w codziennych wiadomościach. Dotykają każdego z nas, w każdym budzą emocje. Doświadczanie zła nie pozwala mi być obojętną. Próbuję pokazywać to, co niewidoczne – poprzez działania artystyczne wizualizować uczucia – mówi Magdalena Kmiecik.
„Nie! Podległa” to już druga jej artystyczna prezentacja. Poprzednia: „Nie! Terroryzmowi” była krzykiem protestu przeciw pladze zagrażającej naszemu światu: terroryzmowi – nastawionemu na masowe zabijanie i niszczenie ludzi i dóbr, tworzeniu klimatu strachu i niepewności jutra dla człowieka. Co natomiast Magdalena Kmiecik chce przekazać nam w swym najnowszym, artystycznym obrazie: „Nie! Podległa” – nie krzyczy. Tym razem próbuję zwrócić uwagę na bardzo osobiste przeżycia kobiet żyjących w związkach przemocowych. Skupiam się tylko na jednej z form przemocy – emocjonalnej. Taka „pasywna agresja” wobec kobiety w rodzinie niszczy jej osobowość z pozycji wykorzystywania praw miłości i rodzinnego oddania. Kobieta czuje się znękana, cierpi, ale każda chwila krzywdy walczy ze wspomnieniami, nadzieją … miłością, dobrem dzieci i rodziny. I trwa ..w milczeniu. Nie wolno tego nie widzieć, nie wolno milczeć w tym trudnym temacie … podkreśla Magdalena Kmiecik
Red. Urszula Giżyńska
Częstochowski Magazyn Literacki ”Galeria” Nr 48, październik- grudzień 2018
„NIE! PODLEGŁA” –
PERFORMANCE MAGDALENY KMIECIK
Magdalena Kmiecik jest jedną z niewielu artystek w Częstochowie, uprawiających sztukę performance art. Performance przeprowadzony został w Miejskiej Galerii Sztuki 25 listopada 2018 r. i był związany ze stuleciem przyznania praw obywatelskich kobietom w II Rzeczypospolitej Polskiej. Powstał na podstawie interesującego scenariusza, podzielonego na etiudy i działania, w którym również pojawiają się zwierzenia kobiet dotkniętych przemocą psychiczną i werbalną.
Ten efemeryczny półgodzinny spektakl był ciągłym, nieustającym działaniem performerki i polegał na różnorodnych jego formach. Magdalena Kmiecik w powtórzeniach, w nakładających się na siebie rytmach czynności, budowała znaczące w treści sytuacje i przestrzenne obrazy: śpiewała, tańczyła, mówiła, ubierała symboliczną postać mężczyzny, przyszywała do siebie kwiaty, wiązała je sznurem. Posługiwała się różnymi przedmiotami i rekwizytami, w tym metronomem, pobudzającym czasoprzestrzeń tego artystycznego zdarzenia, krzesłami, drabiną, kwiatami róż, sznurami, balią wypełnioną błękitną farbą. W finale spektaklu namalowała wielkoformatowy obraz swoim ciałem odzianym w obcisłą bawełnianą białą sukienkę.
Mieliśmy do czynienia z przejmującym, wielowarstwowym, kontekstualnym performance, perfekcyjnie przeprowadzonym, który wywarł na obecnych silne emocjonalne wrażenie – na widowni panowała idealna cisza – a po jego zakończeniu stał się przyczyną gorących dyskusji na temat sytuacji kobiet we współczesnym polskim społeczeństwie oraz o psychicznej i słownej przemocy między życiowymi partnerami – kobietą i mężczyzną.
Marian Panek