Procesje we Włoszech.

Włoskie procesje przyciągają wiernych i turystów z całego świata ze względu na ich mieszaną charakterystykę religijności i teatralności.

Oto niektóre z najbardziej znanych:

Procesja “Dei Misteri” odbywa się na wyspie Procida od 1600 roku.

W Porto Recanati procesja nazywa się “La Bara della Notte”. Trumna Chrystusa, wysoka na ponad pięć metrów, jest unoszona ręcznie w procesji przez “sciabbegotti”, lokalną nazwę nadaną rybakom, za którymi podążają ich kobiety śpiewające tradycyjne i bardzo sugestywne wersety. W procesji idą za nimi trzej inni rybacy boso i zakapturzeni niosący krzyż, u stóp którego zawija się łańcuch. Są to dwaj złodzieje i Chrystus.

Processione a Guardia Sanframonti
Processione a Guardia Sanframonti

W Umbrii w Asyżu procesja zmarłego Chrystusa rozpoczyna się w Wielki Czwartek z ceremonią rozpakowania drewnianego posągu Chrystusa z krzyża. Następnego ranka w piątek posąg Jezusa Chrystusa jest przenoszony ręcznie do klasztoru w San Francesco. Ten rytuał jest początkiem prawdziwej wieczornej procesji.

W Vertonie, w Lombardii, w paradzie z okazji Wielkiego Piątku i paradzie Rzymian, bhakta reprezentujący Chrystusa podąża boso w czerwonym habicie. W chwili Via Crucis, posąg Pana ze składanymi ramionami jest przenoszony w procesji.

W Ligurii, w wielu wioskach i wioskach w dniu procesji Wielkiego Piątku, zwyczajowo przynosi się poziome krucyfiks, podparte i zwrócone w stronę ogona procesji. Ta starożytna tradycja wydaje się być przekazana od starożytnych bitew morskich przeciwko najeźdźcom Turkom. W takich bitwach krzyże miały podwójną funkcję, zdobiły statki i zostały ustawione poziomo, a podstawa zwrócona była w kierunku dziobu, tak aby Turcy nie mogli zobaczyć twarzy Pana.

W małym miasteczku prowincji Avellino, Calitri, procesja znana jako Dei Misteri jest celebrowana z członkami Arcybractwa Niepokalanego Poczęcia, ubranymi na biało. Nosili koronę z cierni na zakapturzonej głowie i niosą krzyż na ramionach na wzgórze Kalwarii.

Prawdziwie wyjątkową procesją we Włoszech jest Guardia Sanframondi, niedaleko Benevento., Ale nie odbywa się w okresie wielkanocnym, ale w sierpniu. Co siedem lat, począwszy od pierwszego poniedziałku po 15 sierpnia i do następnej niedzieli, tradycyjne siedmioletnie rytuały pokutne odbywają się na cześć Wniebowzięcia. Doświadczenie, które nie ma sobie równych tam, gdzie wszystkie zmysły są zaangażowane w skrajny sposób. Wierny “bicie”, który bije klatkę piersiową, ze stopniowym skaleczeniem skóry, jest najbardziej rozpowszechnionym obrazem we wszystkich mediach. Ale dla tych, którzy uczestniczą jest świadkiem multisensoryczny wymiar obrzędu z zapachem: mieszaninę humoru, które łączy w sobie zapach krwi w octu i wina, rozprzestrzenił się wyleczyć rany, która pozostaje ponad nadrukiem okres siedmiu lat.

I battenti
I battenti

 

 

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...